Michel Champagne, DMD, IAO Senior Instructor, IBO Diplomate, MAGD (Kanada), Pierre Pellan, DMD, IBO Diplomate, IAO Master Senior Instructor (Kanada)

Sesje International Association for Orthodontics w Polsce to cykliczne kilkudniowe bloki szkoleniowe w szeroko pojętym zakresie ortodoncji, przygotowywane z myślą o dentystach ogólnych zainteresowanych ortodoncją, specjalistach ortodontach i pedodontach, członkach i sympatykach IAO. Sesje odbywają się dwa razy do roku, wiosną oraz jesienią.

Doktor Michel Champagne jest absolwentem stomatologii Université de Montréal (1974). Po studiach dołączył do praktyki grupowej. Ortodoncją zainteresował się na wczesnym etapie pracy zawodowej zostając członkiem IAO, a w roku 1985 starszym instruktorem (Senior Instructor); w roku 1990 uzyskał tytuł Diplomate of the International Board of Orthodontics (IBO), a w 1998 Master of the Academy of General Dentistry (AGD). W IAO od kilku lat pełni funkcję redaktora naczelnego klinicznego kwartalnika “International Journal of Orthodontics”.

Doktor Champagne jest współzałożycielem oraz dyrektorem ds. programu ortodontycznego International Dental Institute of Montreal. Wykłada w wielu krajach, m.in. Kanada, USA i Portoryko, Meksyk, Hiszpania, Francja, Filipiny, Indie. Jest autorem ponad 30 artykułów w głównych czasopismach stomatologicznych; w roku 2009 współpracował z pismem “The Indian Dentist”, gdzie opublikował serię 6 artykułów z dziedziny ortodoncji. Jest też współautorem książki pt. The Treatment of Class II Malocclusions (Champagne, Delaire i Patti) wydawnictwa Quintessence.

Doktor Pierre Pellan jest absolwentem stomatologii Université de Montréal (1995), po rocznym stażu wielospecjalizacyjnym (1996). Swoje zainteresowania dziedziną ortodoncji realizuje uczestnicząc w licznych wykładach i programach szkoleniowych. Po ukończeniu cyklu kursów w ramach IAO Instructor Institute (2005), w roku 2009 otrzymał tytuł Diplomate of the International Board of Orthodontics (IBO), a następnie IAO Master Senior Instructor. W IAO od kilku lat pełni funkcję skarbnika.

Od roku 2000 doktor Pellan jest wykładowcą ortodoncji w International Dental Institute of Montreal, zapraszanym na prelekcje organizowane w Kanadzie, USA oraz na Filipinach. Jego publikacje pojawiają się w kwartalniku IAO “International Journal of Orthodontics”, głównie na temat bondingu oraz systemu Straight Wire.

Zaawansowana mechanika ortodontyczna
Program (3 dni – wykład zespołowy)

 • Planowanie leczenia w oparciu o diagnozę
 • Konsekwencje mechaniczne w przypadkach wad typu hipo, normo oraz hiper
 • Podstawowa korelacja między wyborem mechaniki aparatu a analizą cefalometryczną
 • Prezentacja mechaniki mieszanej w przypadkach ekstrakcyjnych i bezekstrakcyjnych
 • Przemieszczanie zębów:
   – powszechne przekonania na temat zakotwiczenia
   – zasady i zastosowania zakotwiczenia
 • Fizjologia ruchu zęba
 • Samoligaturowanie o niskim tarciu – opracowywanie logicznego systemu
 • Jak zaoszczędzić czas przy zakładaniu zamków
 • Dobór torkowania zamków zwiększający tempo leczenia
 • Sekwencja drutów w aparatach stałych
 • Jak wyciągać wnioski ze stosowanej mechaniki
 • Przegląd ruchu zęba w 3 płaszczyznach:
   – poprzecznej
   – pionowej
   – przednio-tylnej (AP)
 • Zastosowanie pokrycia zwarciowego:
   – przedniego
   – tylnego
   – typu trójnóg
 • Zakotwiczenia tymczasowe:
   – dobór systemu
   – kiedy i jak stosować
 • Rozwiązywanie problemów:
   – korekta przechyleń zwarciowych (zębowych i kostnych)
   – korekta asymetrii
   – zęby zatrzymane
   – korekta linii pośrodkowych
   – korekta ustawienia korzeni
 • Zakańczanie przypadków
 • Jak dbać o retencję
 • Podsumowanie
 • Test końcowy

Wykładowcy wyrazili zgodę na nagrywanie/filmowanie kursu przez uczestników na użytek własny.

Kurs ogólnodostępny dla wszystkich dentystów zainteresowanych ortodoncją (nie wymaga przynależności do IAO).

W trakcie sesji obecny będzie przedstawiciel biura głównego IAO z USA, co stanowi okazję do bliższego zapoznania się z działalnością organizacji, wstąpienia w jej szeregi czy bezpośredniego odnowienia członkostwa na rok 2012.

 

Data i miejsce kursu Cena Dodatkowe informacje Uwagi
18 listopada 2011 – 20 listopada 2011

Warszawa, Hotel Marriott, Aleje Jerozolimskie 65/79 (sala Wawel + Syrena)

1250 zł do 2011-10-04
Opcja cenowa dla absolwentów minimum 3 z dotychczasowych 7 sesji IAO w Polsce.

1400 zł do 2011-10-04

UWAGA: Cena kursu dla uczestników niebędących lekarzami wynosi 1250 zł + VAT (23%) = 1537,50 zł lub 1400 zł + VAT (23%) = 1722 zł (patrz Aktualności z dnia 5 stycznia 2011 r.).

Maks. ilość miejsc: 80

Punkty edukacyjne: 18

Kod kursu: IAO8

Po 4 października opłata bez zmian, do wyczerpania miejsc.

Godziny trwania kursu (orientacyjnie):
dzień I (piątek): 10.00-17.00
dzień II (sobota): 10.00-17.00
dzień III (niedziela): 9.00-16.00

Przerwy:
ok. 12.00 kawa/herbata
ok. 14.30 lunch

Informujemy, iż na piątek 18 listopada od godz. 20.00 zaplanowane zostało kolejne spotkanie Klubu Dyskusyjnego Sekcji Polskiej IAO. Dla uczestników VIII sesji wstęp wolny. Prosimy o zgłaszanie tematów oraz ustalanie programu i kolejności prezentacji z organizatorem.

Cena kursu nie obejmuje noclegów.

Kurs 3-dniowy (bez możliwości wyboru dnia/dni). Kolejność prezentacji zaproszonych wykładowców może ulec zmianie. Zgodnie z wymogami akredytacyjnymi, zakończenie zajęć krótkim testem z całego zakresu materiału (ostatniego dnia), natomiast zaświadczenie uczestnictwa z punktami edukacyjnymi ma postać zbiorczego dokumentu z 3 dni.

Regulamin szkoleń w pełnej wersji na naszej stronie internetowej w zakładce Regulamin.