William M. Hang DDS, MSD

Doktor William M. Hang (USA) były adiunkt wydziału ortodoncji University of Minessota, prowadzi prywatną praktykę w Kalifornii, USA. Pionier ortodoncji ery post-retrakcyjnej, jest międzynarodowym wykładowcą w tematach Ortotropii, leczenia zatrzymanych kłów, estetyki twarzy, ponownego otwierania przestrzeni po leczeniu ekstrakcyjnym, a także związku bezdechu sennego z estetyką twarzy i przestrzenią dla języka.

Doktor Hang opublikował szereg artykułów, m. in. „Evaluation of the Posterior Airway Space Following Biobloc Therapy: Geometric Morphometrics” (Badanie tylnej przestrzeni dróg oddechowych po leczeniu Bioblockiem: Morfometria geometryczna) w Journal of Craniomandibular Practice, “Soft Tissue Facial Changes Using Biobloc Appliances: Geometric Morphometrics” (Zmiany w tkankach miękkich twarzy przy leczeniu Bioblockiem: Morfometria geometryczna) w International Journal of Orthodontics, “Obstructive Sleep Apnea: Dentistry’s Unique Role in Longevity Enhancement” (Obstrukcyjny bezdech senny: unikalna rola stomatologii w przedłużaniu życia) w Journal of the American Orthodontic Society.

Jest założycielem i byłym prezydentem North American Association for Facial Growth Guidance, członkiem zarządu American Association of Physiological Medicine and Dentistry, członkiem Academy of Applied Myofunctional Sciences, American Academy of Craniofascial Pain, California Association of Orthodontists i dożywotnim członkiem American Association of Orthodontist.

Ostatnio zdefiniował syndrom nazwany przez siebie Extraction Retraction Regret Syndrome® (Syndrom żalu po ekstrakcji i retrakcji) – E.R.R.S.® Jest on opisywany jako „konstelacja estetycznych, czynnościowych i emocjonalnych objawów spowodowanych przez zmniejszenie rozmiaru dróg oddechowych i miejsca dla języka na skutek retrakcji ortodontycznej…czemu można było zapobiec”.

Skupienie na twarzy i sposoby leczenia dr Hang’a mają na celu rozwój szczęk do przodu w celu osiągnięcia prawidłowej równowagi twarzy, ochronie i rozszerzaniu dróg oddechowych, tworzeniu szerokiego uśmiechu, aż do kącików ust.

Wykładowca będzie gościł w Polsce po raz pierwszy. Jego kursy oceniane są jako bestseller!

Rozszerzenie dróg oddechowych przed i po leczeniu dr William M. Hang

Wykonanie otwarcia przestrzeni po ekstrakcji dr William M. Hang

Widoczna poprawa wyglądu po ponownym otwarciu przestrzeni i zakończeniu leczenia dr William M. Hang

Program
(2 dni)

Stomatologia skupiona na drogach oddechowych pacjentów w nadciągającej erze post-retrakcyjnej ortodoncji

Współczesne dzieci rosną ze znacznie słabszą równowagą twarzową od swych przodków żyjących setki lat temu. Brak prawidłowego wzrostu twarzy do przodu powoduje zmniejszenie wymiarów dróg oddechowych, co zwiększa ryzyko chrapania i obstrukcyjnego bezdechu sennego (OSA) – nawet u małych dzieci. Unormowanie rozwoju twarzy i dróg oddechowych do przodu jest niezbędne z punktu widzenia zdrowia i długowieczności. Po jednej nocy z epizodami bezdechu może dojść u dziecka do trwałego uszkodzenia mózgu. Dorośli z nieleczonym OSA mają podwyższone ryzyko praktycznie każdej przewlekłej choroby, a ich przewidywana długość życia skraca się realnie o 20%.

Wielu dentystów z entuzjazmem rozpoczyna leczenie zaburzeń snu, ale czy „regulacja” dróg oddechowych za pomocą aparatów wewnątrzustnych jest najlepszym rozwiązaniem? Co się dzieje, gdy nieuchronny efekt retrakcyjny działania tych aparatów powoduje, że są one nieskuteczne, unieszczęśliwia pacjentów i tworzy niekorzystny zgryz? Czy nie lepiej zaoferować pacjentom sprawdzone metody zwiększenia przestrzeni dla języka/dróg oddechowych i prawdopodobnie wyeliminowanie zaburzeń oddechowych?

Dentyści i ortodonci mogą i powinni być strażnikami dróg oddechowych. Powinni tego dokonywać poprzez optymalizację rozwoju twarzy. Poprzez zrozumienie i wprowadzenie w czyn tego paradygmatu, staną się oni lekarzami szeroko pojętej opieki zdrowotnej.

Dentyści leczący chrapanie i OSA powszechnie podają boczną ekspansję szczęki jako odpowiedź na OSA, ale stanowi ona jedynie początek. Rozwój twarzy do przodu jest również niezbędny do maksymalnego zwiększenia rozmiaru dróg oddechowych. Terapia u dzieci w wieku poniżej 10 lat zwiększa rozwój twarzy do przodu i umożliwia dramatyczny rozwój dróg oddechowych. Nie-tradycyjne podejście do ortodoncji umożliwiające rozwój dróg oddechowych u nastolatków będzie skonfrontowane z tradycyjnym leczeniem, które może zmniejszyć drożność dróg oddechowych.

Wielu pacjentów leczonych uprzednio ortodontycznie cierpi z powodu nowo zdefiniowanego syndromu, Extraction Retraction Regret Syndrome® (Syndrom żalu po ekstrakcji i retrakcji) – E.R.R.S. ® Jest on określany jako „konstelacja estetycznych, czynnościowych i emocjonalnych objawów spowodowanych przez zmniejszenie rozmiaru dróg oddechowych i miejsca dla języka na skutek retrakcji ortodontycznej…czemu można było zapobiec”. Praktycznie każda praktyka stomatologiczna w USA ma pacjentów z tą dolegliwością. Wykład pomoże uczestnikom kursu nauczyć się zadawania właściwych pytań umożliwiających rozpoznanie wad u tych pacjentów tak, by można było im pomóc. Zademonstrowane zostaną sposoby odwrócenia tej retrakcji (w tym ponowne otwarcie przestrzeni poekstrakcyjnych). Sposoby te często likwidują OSA, co potwierdzają polisomnogramy. Szczegółowe zalecenia na „tak” i na „nie” zademonstrują nowe nastawienie ortodontyczne mające na celu osiągnięcie poziomu – „Stomatologii skupionej na drogach oddechowych dla pacjentów w każdym wieku w nadciągającej erze post-retrakcyjnej ortodoncji”.

Słuchacze nauczą się dlaczego:

 • Właściwa pozycja spoczynkowa jamy ustnej jest najważniejszą koncepcją, której nigdy nie uczą podczas studiów i dlaczego żadne leczenie ortodontyczne nie jest bez niej stabilne
 • Wymiary: strzałkowy i poprzeczny muszą być leczone symultanicznie w celu właściwego rozwoju twarzy i dróg oddechowych
 • Język często się NIE adaptuje do retrakcji, nawet jeśli tak nas nauczano
 • Retrakcja zębów NIGDY nie jest dobrym pomysłem
 • Tradycyjny okres dla ortodoncji u dojrzewających pacjentów jest prawie zawsze zdecydowanie spóźniony jeśli chodzi o optymalizację twarzy i dróg oddechowych
 • Dzielący naszą profesję argumenty „centralnej relacji” powinny być zastąpione myśleniem skupionym wokół dróg oddechowych – „oddechocentrycznym”
 • Niekończąca się, trwająca wiek debata ortodontyczna „ekstrakcyjna-nie ekstrakcyjna” powinna się zakończyć. Pacjentom ortodontycznym powinno się wręczać „oświadczenie o silnym wpływie na drogi oddechowe” opisujące potencjalny wpływ jakiegokolwiek proponowanego leczenia na drogi oddechowe
 • Pacjenci z zaburzeniami klasy II wymagają przesunięcia szczęki do przodu w celu optymalizacji równowagi twarzy (rzecz pierwszy raz opisana w literaturze naukowej w roku 1981)

Kurs ogólnodostępny dla wszystkich dentystów zainteresowanych ortodoncją.

NAGRANIA: Wykładowca nie wyraża zgody na filmowanie i fotografowanie swojej prezentacji.

 

Opinie uczestników (8 z 8)

„Super ciekawe przypadki i niemożliwe rozwiązania. Fajny kurs. Bardzo interesuje mnie profilaktyka i możliwość zapobiegania takim przypadkom. ”

lek. dent. Aleksandra Świerk2017 r.

„Merytorycznie kurs znakomity.”

lek. dent. Kamila Branicka2017 r.

„Bardzo cenne informacje dotyczące poważnego problemu, który często pozostaje niezauważony.”

dr n. med. lek. dent. Karolina Kosek-Hoehne2017 r.

„Jestem zachwycona wykładowcą, jego wiedzą, kulturą osobistą, jego żoną i niesamowicie się czuję w tak mądrym i wartościowym towarzystwie.”

lek. dent. Sylwia Łysiak-Teneta2017 r.

„Świetny kurs, dużo klinicznych wskazówek. Kurs zmienia postrzeganie, poszerza horyzonty.”

lek. dent. Magdalena Otwinowska2017 r.

„Ortotropia – rewelacyjna technika, kierunek zgodny z naszym ewolucyjnym dziedzictwem. Naprawia to, co psuje cywilizacja. Prawdziwe leczenie przyczynowe.”

lek. dent. Dominik Piskorski2017 r.

„Rzeczowe przedstawienie tematu poparte przykładami z własnej praktyki. Kurs obejmuje zagadnienia jednego z najlepszych kierunków ortodoncji holistycznej.”

lek. dent. Alicja Rydzewska2017 r.

„Bardzo sympatyczny, kameralny kurs. Jak zwykle świetnie zorganizowany. Dużo cennych informacji, jak również kolejne przypomnienie, że ortodoncja to zdecydowanie dział „opieki zdrowotnej”, a nie tylko „stomatologii estetycznej”.”

lek. dent. Marta Brzóskowska2017 r.

 

Data i miejsce kursu Cena Dodatkowe informacje Uwagi
19 maja 2017 – 20 maja 2017

Warszawa, Hotel Marriott, Aleje Jerozolimskie 65/79 (sala Kometa)

2000 zł do 2017-04-28
Cena* bez noclegu.

Po 28 kwietnia (data graniczna dla opłaty w stawce specjalnej) rezerwacje w miarę dostępności miejsc; koszt* uczestnictwa: 2500 zł.

*UWAGA: Cena kursu dla uczestników niebędących lekarzami ulega podwyższeniu o podatek VAT wg stawki 23% (patrz Aktualności z dnia 5 stycznia 2011 r.).

Maks. ilość miejsc: 60

Punkty edukacyjne: 12

Kod kursu: WH05

(piątek-sobota)

 

 

*UWAGA: Cena kursu dla uczestników niebędących lekarzami ulega podwyższeniu o podatek VAT wg stawki 23% (patrz Aktualności z dnia 5 stycznia 2011 r.).

Maks. ilość miejsc: 60

Punkty edukacyjne: 12

Kod kursu: WH05

(piątek-sobota)

 

e-FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY: przekierowanie automatyczne po zaznaczeniu w tabeli wybranego terminu (okienko w kolumnie „Koszyk” po prawej) i kliknięciu „DODAJ”, a następnie „Złóż zamówienie”.

Rozkład godzinowy (orientacyjnie):
dzień I (piątek): 10:00–17:00
dzień II (sobota): 9:00–16:00

Przewidywany układ przerw (średnio co 1,5–2 godz. zajęć)

Recepcja kursu od godz. 9:30.

Cena kursu obejmuje:

 • uczestnictwo w kursie
 • ewentualne materiały kursowe
 • zaświadczenie* i/lub certyfikat potwierdzające uczestnictwo w kursie
 • posiłki w trakcie kursu (przerwy kawowe + lunch/obiad)

Cena kursu nie obejmuje noclegów.

* Zgodnie z wymogami akredytacyjnymi, zakończenie zajęć krótkim testem z całego zakresu materiału uprawniającym do otrzymania zaświadczenia (dotyczy lekarzy gromadzących punkty edukacyjne), a poświadczenie uczestnictwa ma postać zbiorczego dokumentu z obu dni.

Regulamin szkoleń w pełnej wersji na naszej stronie internetowej w zakładce Regulamin.