spec. ortod. Derek Mahony BDS(Syd), MScOrth(Lon), DOrth RCS(Edin), MDOrth RCSP(Glas), MOrth RCS(Eng), MOrth RCS(Edin), FRCD(Can), FICD, FICCDE, FACD, FADFE, IBO Diplomate (Australia), James (Jim) Poyak, DDS, IAO Diplomate, IBO (USA), Brock Rondeau DDS, Rondeau Seminars Instructor, IBO, DABCP (Kanada)

Derek Mahony, BDS(Syd), MScOrth(Lon), DOrth RCS(Edin), MDOrth RCSP(Glas), MOrth RCS(Eng), MOrth RCS(Edin), FRCD(Can), FICD, FICCDE, FACD, FADFE, IBO Diplomate

Doktor Derek Mahony (Australia) jest specjalistą ortodontą prowadzącym praktykę w Sydney. Wykłada na temat szeroko pojętych korzyści z leczenia ortodontycznego, również z punktu widzenia zarządzania praktyką, w swojej filozofii łącząc aparaty stałe z czynnościowymi; grupa absolwentów jego kursów liczy tysiące lekarzy z całego świata.

Doktor Mahony podchodzi do diagnozy ortodontycznej z perspektywy profilu twarzy, za cel leczenia przyjmując nie tylko proste zęby, ale piękno twarzy oraz prawidłowy stan stawów skroniowo-żuchwowych. Na przestrzeni ostatniej dekady tygodniowo przyjmuje ok. 250 pacjentów. Obecnie ma pod opieką ponad 3 tys. osób w trakcie leczenia, a także wykłada jako jeden z głównych gości na spotkaniach International Orthodontic Summit, International Association for Orthodontics oraz American Association of Functional Orthodontics. Przez niektórych uważany jest za następcę obecnie najważniejszych wykładowców z dziedziny ortodoncji specjalizującej się w łączeniu aparatów czynnościowych ze stałymi. Prezentacje doktora Mahony’ego to stymulujący, przystępnie przekazany krok po kroku materiał dla lekarzy chcących udoskonalać efekty prowadzonego leczenia.

Wykształcenie:

 • tytuł zawodowy University of Sydney w zakresie stomatologii
 • studia drugiego stopnia (Masters Degree) w Eastman Dental Hospital, Institute of Dental Surgery (Londyn)
 • Diploma in Orthodontics w Royal College of Surgeons (Edynburg)
 • egzaminy podyplomowe z dziedziny ortodoncji w Royal College of Dentists (Kanada)
 • egzaminy podyplomowe z ortopedii szczękowo-twarzowej w Royal College of Physicians and Surgeons (Glasgow)
 • członek angielskiego Royal College of Surgeons (Membership in Orthodontics)

Artykuły doktora Mahony’ego ukazują się w czasopismach specjalistycznych, m.in. „Journal of Clinical Paediatric Dentistry”, „International Orthodontic Journal” oraz „Spanish Journal of Dentofacial Orthopaedics”.

Wykładowca gościł u nas w listopadzie 2009 r. w ramach „IV sesji IAO w Polsce”, w marcu 2011, 2012 i 2013 r. oraz w czerwcu 2014, 2015 i 2016 r. W czerwcu 2017 r. rozpoczyna swój 3 letni autorski program w Polsce – Mini residency „Master in orthodontics”, organizowany przez IAO POLSKA.

Więcej informacji pod adresem www.fullfaceorthodontics.com.au.

Program

Zatrzymane kły, diagnoza i leczenie

  • Co by było, gdyby dentyści dysponowali wysoce przewidywalnym protokołem szacowania ścieżki erupcji górnego kła? Gdybyśmy byli w stanie „przechwycić” ektopiczną ścieżkę erupcji i przekierować ząb do normalnej pozycji erupcyjnej zapobiegając w ten sposób zatrzymaniu kła i możliwej resorpcji korzenia dwójki? Odpowiedzią na postawione pytanie jest wysoce przewidywalny protokół postępowania.
  • W większości przypadków możemy zapobiec zatrzymaniu kłów poprzez wykonanie pantomogramu w wieku pacjenta pomiędzy 8 a 10 lat i zastosowaniu protokołu leczenia opisanego przez Ericsona i Kurola – efektu badań klinicznych nad zatrzymanymi górnymi kłami.
  • Dentyści ogólni są kluczowym ogniwem w utrzymaniu prawidłowego kształtu dróg oddechowych i zapobieganiu zatrzymania kłów. Celem tego wykładu jest zapoznanie słuchaczy z efektami badań klinicznych Ericsona i Kurola. Prawidłowo zastosowane, protokoły mają wielki wpływ na poprawę umiejętności diagnostycznych i planowania leczenia.
  • Pantomogram to powszechnie stosowane narzędzie diagnostyczne. Jako dentyści – praktycy, jesteśmy wyszkoleni do używania go do wykrywania próchnicy, chorób przyzębia, patologii kostnych, złamań szczęk, anomalii i brakujących czy zatrzymanych zębów. Istnieje jeszcze jedno, często przeoczone zaburzenie widoczne na tym zdjęciu. Zaburzenie to jest widoczne u dzieci z uzębieniem mieszanym i może ono prowadzić do zatrzymania górnego kła i możliwej resorpcji korzenia bocznego siekacza. Na zdjęciu widać wówczas koronę górnego kła nachodzącą na korzeń bocznego lub centralnego siekacza. To pochylenie mezjalne kła może wyraźnie kontrastować z relatywnie normalną, wyprostowaną pozycją. Podczas wykładu omówimy sposób, w jaki powinno się identyfikować ów stan, jak powinien być korygowany poprzez wczesne leczenie ortodontyczne i w jaki sposób można promować normalną ścieżkę wyrzynania, co zapobiegnie ektopicznej erupcji i zatrzymaniu kła.
  • Ektopiczne wyrzynanie i zatrzymanie górnego kła jest często spotykanym zaburzeniem. Opublikowano wiele artykułów na ten temat – podczas pierwszej części wykładu dokonamy przeglądu tej literatury. Następnie, skupimy się na badaniach Ericsona i Kurola, ponieważ ich zastosowanie kliniczne może znacznie zmniejszyć częstość występowania przypadków zatrzymanych kłów. Szczegółowo omówimy ich przełomowe badanie pokazujące okres, w którym powinno się usuwać górne mleczne kły po ocenie pozycji stałych górnych kłów względem korzeni bocznych górnych siekaczy.
  • Podczas prezentacji przedstawione zostaną częstotliwość i następstwa, a także uwarunkowania chirurgiczne, periodontologiczne i ortodontyczne leczenia zatrzymanych kłów. Lekarze powinni znać różnice w postępowaniu chirurgicznym wobec kłów zatrzymanych podniebiennie i przedsionkowo, najlepsze metody przyczepu do kła w celu przyłożenia sił ortodontycznych, zalety leczenie jedołukowego i dwułukowego i implikacje po ekstrakcji kła. Omówimy różne czynniki, które mają wpływ na wszystkie te decyzje, w tym uwarunkowania wpływające na sposób zastosowanej retencji.
   • Wskazanie technik, którymi może posłużyć się stomatolog mając na celu zapobieganie problemowi zatrzymanych kłów wśród dzieci, zwłaszcza z uzębieniem mieszanym
   • Zrozumienie znaków ostrzegawczych widocznych na panoramicznym zdjęciu RTG, które posłużą lekarzowi do uzyskania poprawnej ścieżki erupcji zatrzymanych kłów i prewencji
   • Diagnoza kliniczna według Ericsona i Kurol’a – protokół postępowania
   • Przegląd występowania i następstw związanych z zatrzymanymi kłami, zarówno z punktu widzenia chirurgii, periodontologii jak i ortodoncji
   • Różnica postępowania w przypadku zatrzymania kłów podniebiennie lub przedsionkowo z punktu widzenia leczenia ortodontycznego
   • Wybór metody leczenia, a retencja

Brock Rondeau, DDS, IBO, DABCP, D-A.C.S.D.D., D.A.B.D.S.M., D.A.B.C.D.S.M.

Doktor Brock Rondeau (Kanada) jest zasłużonym współpracownikiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Ortopedii Szczękowej i autorem wielu publikacji, nagrodzonym za swoją działalność między innymi najwyższym wyróżnieniem w strukturach organizacji IAO – The Leon Pinsker Award oraz Duane Stanford, a także wybrany klinicystą roku 1993. Swoją pracę zawodową z blisko 750 aktywnymi pacjentami koncentruje na przypadkach ortodontycznych, ortopedii szczękowej oraz zaburzeniach funkcjonowania stawu skroniowo-żuchwowego. Szkolenia w zakresie ortopedii szczękowej prowadzi od blisko 22 lat, głównie w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Hong Kongu, Australii, Wielkiej Brytanii i Polsce.

Dbając nieprzerwanie o rozwój zawodowy, jest absolwentem programów szkoleniowych m.in.:

   • International Board of Orthodontics
   • American Board of Craniofacial Pain
   • American Board of Dental Sleep Medicine
   • Academy of Clinical Sleep Disorders Disciplines
   • American Board of Craniofacial Dental Sleep Medicine
   • Master Senior Certified Instructor for the International Association for Orthodontics IAO

Brock Rondeau – Moje kursy pomogły stomatologom ogólnym w całej Ameryce Północnej zwiększyć przychody z ich praktyk nawet do 100 000 dolarów rocznie. Aby odnieść sukces w swej praktyce, musisz dać matkom to, czego pragną: proste zęby ich dzieci!

Od 1998 r. Rondeau Seminars jest obecne w Polsce i współtworzy serię kursów prowadzonych przez dr Marcina Doleckiego: „Ortodoncja dla dentystów ogólnie praktykujących”.

Więcej informacji pod adresem www.ortho-tmj.com.

Program

Stabilizacja stawu skroniowo-żuchwowego, a retencja

   • Użycie dolnej szyny do repozycji stawu skroniowo-żuchwowego na dzień
   • Użycie górnego przedniego deprogramatora na noc zapobiegającemu zgrzytaniu zębów i ich ścieraniu

Doktor James (Jim) Poyak jest absolwentem Case Western Reserve University School of Dentistry. Zdobywanie doświadczenia zawodowego rozpoczął jako dentysta wojskowy w US Navy, a następnie otworzył praktykę prywatną, od roku 1985 zlokalizowaną w Scottsdale, stan Arizona.

Specjalizuje się w stomatologii odtwórczej i kosmetycznej oraz ortodoncji dla dentystów ogólnie praktykujących, przeszedł również podyplomowy kurs endodontyczny organizowany przez Harvard University. Dbając nieprzerwanie o rozwój zawodowy, jest absolwentem programów szkoleniowych m.in. Pankey Institute, Dawson Center oraz Spear Institute (3 z grupy wiodących w światowych rankingach instytucji kształcenia podyplomowego), a także Center for Advanced Dental Studies stanu Floryda. W International Association for Orthodontics (IAO) uzyskał stopień Diplomate. W samej dziedzinie ortodoncji zgromadził dotychczas ponad 600 godzin szkoleniowych.

Aktywnie zaangażowany w działalność stanowych stowarzyszeń stomatologicznych, doktor Poyak udziela się m.in. w kwestiach etyki, edukacji oraz jako recenzent. W IAO natomiast pełni funkcję wiceprezesa oraz prezesa-elekta (stanowisko objął na rok w kwietniu 2016 r.).

Więcej informacji pod adresem www.drpoyak.com.

Program

Wczesne leczenie wad zgryzu

   • Zalety wczesnego leczenia wad zgryzu
   • Wpływ wczesnego leczenia, a rozwój dróg oddechowych
   • Wpływ wczesnego leczenia, a rozwój twarzy
   • Diagnoza wczesnego leczenia wad zgryzu
   • Sposoby wczesnego leczenia wad zgryzu
Data i miejsce kursu Cena Dodatkowe informacje Uwagi
9 marca 2017 – 9 marca 2017

Kraków, EXPO, sala BUDAPESZT C

800 zł do 2017-02-12
Po 12 lutego (data graniczna dla opłaty w stawce specjalnej) rezerwacje w miarę dostępności miejsc; koszt uczestnictwa: 900 zł. 
Maks. ilość miejsc: 100

Punkty edukacyjne: przewidywane 6

Kod kursu: KrK

(czwartek)

Dostęp do recepcji kursu i sali wyłącznie dla posiadaczy aktualnej wejściówki/biletu wstępu na teren EXPO (w tym posiadaczy identyfikatora KRAKDENT®).

Sesja organizowana we współpracy z targami w Krakowie. Program wykładów w całości tłumaczony na język polski.

Rozkład godzinowy (orientacyjnie):

 • dr Derek Mahony (transmisja na żywo z praktyki w Australii w Sydney): 10:00–12:00
 • dr Brock Rondeau (transmisja na żywo z praktyki w Kanadzie w London): 13:00–15:00
 • dr Jim Poyak: 15:30–17:30